NFL Oyuncuları İçin Maske Yerine “Siperlik” Önerisi

2009 NFL Black Logo” by Michael Tipton is licensed under CC-BY-SA 2.0 Generic License

NFL’e “Maske Değil Siperlik” Çağrısı

NFL oyuncularının sezon öncesi hazırlıklarının gerçekleşeceği ve “son düzlük” diye tabir edilen eğitim kamplarının başlamasına haftalar kala lig gündeminde yeni sezonda oyuncuların covid-19 pandemisinden nasıl korunacağı yer alıyor.  

İtalyan şirket devi Luxottica’nın yan kuruluşu olan ve oyuncular için ekipman üretimi yapan  Oakley bu konuya farklı bir bakış açısı ile el atıyor ve oyunculara maske yerine “siperlik” kullanımı tavsiye ediyor! Bu öneri ise ligde, maske önerisinden çok daha fazla rağbet görüyor.  

NFL Mühendislik Komitesi Başkanı Dr. Jeff Crandall ise bu öneriyi şu sözler ile ifade ediyor; 

“Oyuncu geri bildirimleri bu tasarıma ulaşmanın ayrılmaz bir parçasıydı ve Oakley; bu tasarıma başlarken şunu soruyor, “Bu daha iyi mi? Bu konuda görüşünüz nasıl?”  

Oakley’in sunduğu tasarımı “içeriye bir damlacığın doğrudan girişini engelleyen ancak hava akışını, iletişimi, ses dalgalarını teşvik eden yarıklar veya delikler bulunan şeffaf plastik.” diye tanımlayan Dr. Jeff Crandall;  

“Oyuncuların gözlerini kapatan bir siperlik zaten vardı ancak Ağız ve burun bölgesini kaplamak için ne yapabilirdik? Bu yüzden görüş alanını mümkün olduğunca korumaya çalışan bir kalkan buldular. Alt kısmı engellemek değil nefes almaya teşvik etmek istiyorsun. Kısıtlama duygusu değil konforu en üst düzeye çıkarmak istiyorsun. “  

Sözleri ile de oyuncular için tasarlanan bu maskenin asıl amacının konfor olduğunu ve oyuncuların sağlığı üzerinde oldukça hassas çalışmalar sergilediklerinin de altını vurguluyor.  

Birkaç hafta içerisinde başlaması planlanan eğitim kampları için hazır olması beklenen siperlikler için kesin bir üretim tarihi verilmemesinin yanı sıra; bu ekipmanın yeni sezonda nasıl kullanılacağı veya kullanılacak mı sorusu ise meçhul bir durumda kalıyor.  

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir