Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir?

Son yıllarda ülkemizde faaliyetleri artmaya başlayan Amerikan Futbolu Nedir? Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır? Gelin sizler için tüm bu soruların cevabını içeren makalemize bir göz atalım!

Amerikan Futbolu Nedir?

Bu oyun biçiminde birçok faktör bir aradadır. Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) oldukça sert ve bir o kadar kompleks bir yapıya sahiptir. Bu oyun içerisindeki kuvvet, esneklik, mobilite, sürat, dayanıklılık, beyin – kas bağlantısını kurma, patlayıcı kuvvet, disiplin, azim, profesyonellik özelliklerinin hepsi bilinmesi ve bunların doğru oranda kullanılabilinmesi yeteneğine sahip olunması gereken ve takımı başarıya götüren temel özelliklerdir.


Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?


Bir takımın oyun kadrosu toplam 46 oyuncudan oluşur, Bir Amerikan Futbol takımı kendi içerisinde farklı görevlere sahip olan 3 farklı takıma ayrılır. Bu takımlar;

  • Hücum Takımı
  • -Savunma Takımı
  • -Özel Takım

Olarak maçlar içerisinde her biri aktif 11 oyuncu olmak üzere yerini alır.

Hücum Takımı (Offensive Team): Takım topa sahip olduğu zaman oyuna dahil olan takımdır, amacı sayı kazanmaktır.

Savunma Takımı (Deffensive Team): Amacı karşı takımın sayı almasını önlemek ve başarılı bir savunma gerçekleştirmektir. Top karşı tarafta olduğu zaman oyuna dahil olan takımdır.

Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir? | Korumalı Futbol Türkiye
Fotoğraf, Türkiye Ragbi Federasyonu – Korumalı Futbol sayfasından alınmış olunup telif hakkı bize ait değildir.

Amerikan Futbolunun Genel Kuralları Nelerdir?


Kazanan takım oyun sonunda en fazla sayıyı elde eden takımdır. Oyun süresi 15’er dakikalık 4 çeyrekten toplam 60 dakikadır. Başlama vuruşu “kickoff” olarak adlandırılır ve başlangıç takımı oynar.

Takımlardan biri topa vurur ve karşı sahaya atar, topu karşılayan takımın bir oyuncusu topu tutar ve takımın kendi stratejisine uyarak ilerlemeye başlar. Rakip takım da hücum takımının sayı atmasına engel olmaya çalışır. Topla ilerleyen oyuncu düşürüldüğünde veya topu ilk aldığı zaman yerinde sabit kaldığında oyun durur ve karşılayan oyun durur ve karşılayan takımın atak takımının oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur. “Kickoff” vuruşundan sonra başlangıç takımları sahadan çıkar ve kickoff’ta topu karşılayan takımın atak takımı (offensive team), topa vuran takımın da savunma takımı (defensive team) sahaya girer.

Atak takımı, topla beraber ilerlemeye çalışırken savunma takımı da bu ilerleyişe engel olmaya çalışır. Her 10 yard’ı geçmek için atak takımın 4 hakkı vardır. Bu 4 hakkında da 10 yard ilerlemeyi başaramazsa, top rakip takıma geçer. Geçmeyi başarırsa bu defa 4 hak daha kazanır. Topu ve takımı ilerletmenin iki yolu vardır bunlar; Uzun pas ve koşu.

Bir oyuncu topa sahip olduğu zaman rakip defans tarafından düşürülene kadar koşarak ilerleyebilir. Atak oyuncuları ise topa sahip olan oyuncuyu korumak amacıyla rakip takımın savunma oyuncularını engellemeye çalışırlar.
Ya da oyun kurucu(Quarterback) pas tutacak arkadaşları uygun bir açıklık elde edene kadar, önünde kendisine koruma yapan takım arkadaşlarının(guard) arkasında kalır ve en uygun zamanda pas atarak top tutucuyu topla buluşturmaya çalışır.


Savunma takımı için rakibi durdurmak da atılan pası kesmek ya da tutmak (interception) şeklinde yapılabileceği gibi topla koşan oyuncuyu düşürmek ya da saha dışına itmek şeklinde de yapılır. Taşıyıcısı düşmeden yere düşen top veya atılan pas bir sırasında henüz yere değmemiş olan top aktiftir. Yani bir rakip takım oyuncusu da bu topu yakalayabilirse hücum oyuncusu gibi ilerleme hakkına sahiptir.

Oyun her zaman aynı şekilde başlar; Atak takımın orta oyuncusu(center) bacaklarının arasından topu oyun kurucuya(Quarterback) verir. Buna “snap” denir ve o anda oyun başlar. Her snap‘ten önce “huddle” adı verilen ve atak takımının kaptanının sonraki atak için taktik belirlemek üzere arkadaşlarına talimat verdiği yaklaşık 40 saniyelik kısa bir toplantı yapılır.
Huddle sona geldiğinde atak takımının her oyuncusu tüm stratejiye hakim bir şekilde sahaya çıkar. Bundan sonra ise oyun snap ile başlar ve Oyun kurucusunun(Quarterback) seçimlerine göre gelişmeye devam eder.

Amerikan Futbolu ve Kişisel Güvenlik

Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir? | Korumalı Futbol Türkiye
Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir? | Korumalı Futbol Türkiye (Photo by QuinceCreative on Pixabay)

Amerikan Futbolu, diğer spor dallarına nazaran daha fazla sıklıkta sert temaslar gerektiren bir oyundur ve bu faktörler sebebiyle sakatlıklar sıkça görülmektedir. Çoğu sakatlıklar takımların antrenmanlarında gerçekleşirken, sakatlıkların geneli oyuncuların birbirine yaptığı sert temaslardan kaynaklanmaktadır. Sakatlıkları engellemek adına, oyuncuların; düzenli olarak mobilite antrenmanları gerçekleştirmeleri ve bir ekipman setini eksiksiz olarak giymesi gerekir. Ancak bu koşulların yerine getirilmesi de bir sakatlığın kesinlikle önlenebileceği anlamına gelmez.

En düşük seviye oyuncuların kask ve omuz padi giymesi yeterlidir ancak üst seviye liglerde oyuncuların bunlara ek olarak dizlik, göğüs koruyucuları ve ağız koruyucuları gibi ekipmanlar giymesi gerekmektedir.

Sakatlıkların çoğu vücudun alt kısmında, hatta geneli diz bölgesinde olsa da vücudun üst kısmında da sakatlıkların görülmesi mümkündür. En çok görülen sakatlık türleri ise zorlanmalar, burkulmalar, morluklar, kırıklar, çıkıklar ve beyin sarsıntılardır. Beyin sarsıntısı gibi sakatlıkların tekrarı, oyuncuların hayatına bunaklık, Parkinson hastalığı ve depresyon gibi kalıcı etkiler bırakabilmektedir.

Amerikan Futbolunun En Yüksek Ligi: NFL

Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir? | Korumalı Futbol Türkiye
Amerikan Futbolu (Korumalı Futbol) Nedir? | Korumalı Futbol Türkiye (Photo by QuinceCreative on Pixabay)

ABD’nin değişik şehir ve eyaletlerinden meydana gelen 32 takım mücadele eder.

  • American Football Conference(AFC)
  • National Football Conference(NFC)

Adıyla iki ayrı gruba ayrılır. 16 takımlı grup da 4’erli alt gruplar bulunur.

Aralık ayı ortasına kadar devam eden 17 haftalık normal sezonda her takım 16 maç oynar. Daha sonra Ocak ayı başında her konferanstan 6’şar takım olmak üzere 12 takım “playoff” karşılaşmaları yapar. Tek maçlı eleme usulüyle yapılan karşılaşmaların sonucunda yapılan final maçına “Super Bowl” denir.

Super Bowl, ABD’nin ulusal, ve dünyanın ise en büyük Amerikan Futbolu Ligi olan (National Football League) NFL‘in sezon şampiyonunu belirleyecek olan şampiyonluk maçıdır.

Super Bowl maçlarının sayıları 1, 2, 3 yerine I, II ve III gibi olmak üzere Roma rakamları ile işaret edilmektedir. Superbowl‘u kazanan takım o sezonun NFL Şampiyonu olur. 2020 senesinin Superbowl şampiyonu Kansas City Chiefs, 2021 senesinin ise Tampa Bay Buccaneers takımlarıdır.

Amerikan futbolu nedir sorusunu böylelikle cevaplamış olduk. Ancak eğer bunlar sizi tatmin etmediyse; bizimle iletişime geçerek, amerikan futbolu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Not: yazı içerisindeki -ilk- medya içeriği, Türkiye Korumalı Futbol resmi internet sitesinden alınmış ve telif hakkı bize ait değildir. Telif hakkı sahibi dilerse atıf göstermemiz için bizlerle iletişime geçebilir ya da fotoğrafın kaldırılmasını talep edebilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir