NFL, Juneteenth’de Resmi Tatil Uygulayacak

2009 NFL Black Logo” by Michael Tipton is licensed under CC-BY-SA 2.0 Generic License.

NFL, Juneteenth’i Resmi Tatil Olarak İlan Etti

Juneteenth olarak da bilinen 19 Haziran Özgürlük Günü, 1 Ocak 1863’de yayımlanan bir bildiri ile Teksas’taki kölelerin kölelikten azad edilmesi ve özgür olması nedeniyle kutlanan bir gün. 

NFL ise böylesine zor süreçlerden geçtiğimiz zamanlarda 19 Haziran’da lig genelindeki tüm faaliyetlerin resmi olarak durdurulması ve 19 Haziran Özgürlük Günü kapsamında o günün tatil edilmesine karar verdi.  

Roger Goodell, yapmış olduğu açıklamaya bir not da bıraktı.  

Değerli Meslektaşlarım;  

19 Haziran tarihinde kutlanan Juneteenth ile Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin etkili bir şekilde sona erdiğini anıyoruz. Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln tarafından 1 Ocak 1863’te yürürlüğe giren Kurtuluş Bildirisi; köle olarak tutulan herkesin serbest bırakılacağını ilan etse de iç savaş süresi boyunca kölelik devam etti. İki buçuk yıl sonra 19 Haziran 1865’de askerler Galveston / Texans’a inerek savaşın bitirildiğini beyan ettiler. Böylelikle köleleştirilenlerin hepsi özgürleşti.  

“Ülkemizin lekelenen tarihinde bu tarihsel başarının gücü her yıl hissediliyor. Ancak bu olayın büyüklüğünün bugünkü iklimde daha da ağır olduğu sorusu ortada yoktur. Juneteenth sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin sonlandırılmasının değil aynı zamanda özgürlüğün de sembolüdür. -savaşmaya devam etmemiz gereken bir özgürlük-” 

“Bu yıl toplumumuzun dokusuna derinlemesine zarar veren ırksal adaletsizlikler ile mücadele kapsamında bir aile olarak toplumumuz ile birlikte çalışırken lig olarak 19 Haziran Özgürlük Günü’nü bir tatil olarak anımsıyoruz, o günde tüm lig ofislerimiz kapatılacak.”  

“O gün, geçmişimizi yansıtan bir gün ancak daha da önemlisi her birimizin daha iyi bir geleceğe doğru adım atmak için nasıl oraya çıkıp birlikte toplanabileceğimizdir, bunu bir düşünün.” 

-Roger Goodell  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir