Minnesota Vikings – Sosyal Adalet Bildirisi

Cincinnati Bengals’in geçtiğimiz saatlerde oyuncuları ve tüm takım personeli ile dile getirdiği ırksal adaletsizlik karşıtlığı açıklamasından hemen sonra Minnesota Vikings ‘de ırksal adaletsizlik karşısında olan tavrını ortaya koydu.  

Minnesota Vikings takımının ortak sahipleri Mark ve Zygi Wilf ve takımın oyunculardan Anthony Harris, Kyle Rudolph ve Ameer Abdullah tarafından yapılan ırksal adaletsizlik karşıtlığı açıklamasında duygu ve düşünceler, şu sözler ile kamuoyuna aktarıldı;  

“Bu yıl başlayan birçok trajedinin merkez üssü olan Minneapolis şehrinde; George Floyd’un boynunda 8 dakika boyunca diz çöken polis memuru Derek Chauvin ve diğer memurların uygun şekilde yargılanmasını istiyoruz. Tüm istediğimiz bu.” 

“Bir sosyal adalet koalisyonu, bir grup, bir ekip ve bir organizasyon olarak; düşük gelirli bölgelerdeki ekonomik ilerleme eksikliğinin uzun vadeli etkilerine yardımcı olacak sürdürebilir programlar oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” 

Wilfs;  

Vikings oyuncularının bugün, U.S Bank Stadyumu‘ndan verdiği mesajı gönülden destekliyoruz ve dönüşümsel değişim yaratmak amacıyla oyuncuların ırkçılık ve adaletsizliğin kritik sorunlarına üretken ve barışçıl bir şekilde farkındalık getirmek için platformlarını nasıl kullandıklarından gurur duymaya devam ediyoruz. Siyah topluluğun üyelerine karşı devam eden korkunç şiddet eylemlerinden ve son olarak Jacob Blake’in vurulmasından; öfkeleniyor ve üzülüyoruz.” 

“Oyuncularla birlikte; 3 alanda harekete geçmeye kararlıyız. 

  1. Vatandaşları oy kullanma haklarını kullanmaya teşvik etmek ve seçmen eğitimi kayıtlarını artırmak. 
  1. Irkçılık ve siyahi insanların tarihi üzerine eğitim müfredatının etkili bir şekilde benimsenmesini desteklemek. (Dipnot; Irkçılık Negatif Yönde)  
  1. Kanun Yaptırımı ve ceza adaleti reformunu savunmak. 

“Bunlar politik sorunlar değil, toplumsal sorunlardır ve yalnızca spor yoluyla değiştirilemez. Irkçılığı sona erdirmek ve eşitlik, empati ve adalete dayalı bir topluluk oluşturmak için çalışırken; hayranlarımızla ve Minnesota’lılar ile etkileşim kurmak amacıyla daha fazla fırsat yaratmak için çalışacağız.” 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir