Green Bay Packers’tan Jacob Blake Açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri’nde polisin siyahi insanlara uyguladığı ırkçılık politikasının sonu gelmiyor.  

Silahsız olan Jacob Blake; iddialara göre içerisinde çocukları da bulunan arabasına binmek üzereyken polis tarafından arkasından 7 el ateş edilerek vuruldu. Green Bay Packers yönetimi tarafından geçtiğimiz saatlerde yapılan açıklamada takım, Wisconsin Polisi’nin yaptığı şeyden “oldukça rahatsız” olduklarını ifade etti.  

Green Bay Packers yönetimi tarafından yapılan açıklamada olayla ilişkin açıklamalar şu sözler ile ifade edildi;  

Packers organizasyonu, polisin Jacob Blake ’i arkasından defalarca vurduğunu gösteren videoyu görünce şok oldu. Umarız Jacob tamamen iyileşir, düşüncelerimiz ailesiyle birliktedir.” 

“Bu korkunç olayım tam bir soruşturmasının yapılacağını anlasak da polis vahşeti, sistematik ırkçılık ve siyahlara yönelik adaletsizliklerle ilgili karşılaştığımız önemli zorlukların acı verici bir örneği haline gelen şeyden derinden rahatsızız. Hepimizin ihtiyaç duyduğu değişim için anlamlı diyaloglara devam ediyoruz.”  

Jacob Blake - Black Lives Matter
Photo By Fibonacci Blue /CC-BY

Takımın baş antrenörü Matt LaFleur ise konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözler ile dile getirdi; 

“Adamlarımızın bakış açısını anlamak ve nasıl bir fark yaratabileceğimiz ile platformumuzu nasıl kullanabileceğimize dair bazı fikirler etrafında dolaşmaya çalışmak istedim. Çünkü İşler değişmeli. Sosyal adaletsizlik, polis vahşeti, modası geçmiş yasalar; herkese siyahilerin yaşamlarının önemli olduğu konusunda farkındalık getirmeliyiz. Artık buna dayanamayız.” 

 Takımın Quarterback oyuncusu Aaron Rodgers’tan ise konu ile ilgili gelen açıklama şuydu;  

“Sistematik bir sorun var ve sorun çözülene kadar bu, ülkede çok yaygın bir olay olacak. Daha fazla gerçek ortaya çıkana kadar doğrudan videoya yorum yapmayacağım, ancak açıkçası polis memuru olmayan biri olarak çoğumuzun sorusu; ölümcül gücün ne zaman gerekli olduğudur.” 

Jacob Blake Neden Vuruldu?

Jacob Blake - Black Lives Matter (Temsili Fotoğraf)
Photo BY Frankie Fouganthin / CC-BY-SA

BBC News ve Habertürk kaynaklarından alınan bilgilere göre Wisconsin Polisi içerisinde 3 çocuğunun da bulunduğu arabasına binmeye çalışan Jacob Blake’i  kıyafetinden çekerek engellemeye çalıştı.  

Sonrasında ise arabasının kapısına yanaşan Jacob Blake, arkasından gelen polis tarafından 7 el ateş edilerek vuruldu.  

Olayın aslı gizliliğini korurken ortada yer alan iddialar ise polisin; Aile içi şiddet ihbarı ile lokasyona intikal ettiği yönünde.  

Şu anda hastanede olan Jacob Blake‘in durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edilirken, Wisconsin eyaleti genelinde oldukça büyük protestoların gerçekleştiği de bildirildi.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir