NFL Oyuncularının Mesajı: “Ya Ben George Floyd Olsaydım”

Bir grup NFL oyuncusu, George Floyd‘un öldürülmesi ve ırksal adaletsizliğe karşı çıkan bir video yayınladı. “Ya ben George Floyd Olsaydım?” 

Michael Thomas videoya; “George Floyd’un acımasızca öldürülmesinden bu yana 10 gün geçti.” diye başladı. 

Ardından Mathieu; “Kaç kez oyuncularınızı dinlemenizi istememiz gerekiyor?” diye sordu. 

Hopkins ise: “Ne gerekecek?” dedi Mathieu’nun sorusuna.  

Landry cevapladı: “Birimizin polis vahşeti tarafından öldürülmesi mi?”  

Daha sonra ise bu zamana kadar ırkçılığın vahşetine maruz kalarak öldürülen bazı isimleri sıraladılar; 

“Ben George Floyd. Ben Breonna Taylor. Ben Ahmaud Arbery. Ben Eric Garner. Ben Laquan McDonald. Ben Tamir Rice’ım. Ben Trayvon Martin. Ben Walter Scott. Ben Walter Brown. Michael Brown. Jr. Ben Samuel DuBose. Frank Smart, ben Phillip White, Jordan Baker. ” 

“Sessiz olmayacağız, barışçıl bir şekilde protesto etme hakkımızı savunuyoruz. Bunu kabul etmek bu kadar uzun sürmemeliydi, yani ulusal futbol ligi adına biz oyuncular olarak, ırkçılığı ve siyahi insanlara olan baskıyı kınıyoruz. “ 

NFL'den George Floyd Mesajı | Korumalı Futbol Türkiye
George Floyd | “Nefes Alamıyorum. | I Can’t Breathe”

“Çünkü Siyahi Hayatlar Değerlidir.”

NFL ise bu konu hakkında Instagram üzerinden resmi bir açıklama yaparak, protestolara olan desteğini bildirdi.  

“Bu herkes için kendini yansıtma zamanıdır. Siyahi topluluğun yanındayız, çünkü siyahi hayatlar değerlidir. (Black Lives Matter) Inspier Change sayesinde NFL, ülke çapında program ve girişimleri destekledi. Çevremizdeki adaletsizliğe meydan okumak için sosyal platformları kullanmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar yüzlerce değerli kuruluşu desteklemek adına 44 milyon dolar bağışladık. Bu yıl bu bağışlarımıza 20 milyon dolar daha ekliyoruz. Çabalarımızı hızlandıracağız. Daha fazlasını yapabileceğimizi ve buna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. 

NFL oyuncuları yapmış oldukları bu hareket ile seslerini duyurmak adına oldukça büyük bir adım attı. Ayrıca ırkçılığa karşı yapılan protestolar ve girişimlerde de en etkin rol oynayan kurumlardan biri yine NFL oldu.

https://www.instagram.com/p/CBB6ewBA-aO/?utm_source=ig_embed
https://twitter.com/Cantguardmike/status/1268712743860928513

Videoya katılan oyuncular: Davante Adams, Jamal Adams, Saquon Barkley, Anthony Barr, Odell Beckham, Ezekiel Elliott, Stephon Gilmore, DeAndre Hopkins, Eric Kendricks, Jarvis Landry, Marshon Lattimore, Patrick Mahomes, Tyrann Mathieu, Patrick Peterson, Sterling Shepard, Michael Thomas, Deshaun Watson ve Chase Young  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir