Baltimore Ravens, Irkçılık Karşıtlığı Açıklaması

Green Bay Packers, Detroit Lions ve Washington Football Team’den sonra Baltimore Ravens ‘da; ABD bünyesindeki ırkçılık hareketlerine karşı olarak büyük bir adım attı.  

Geçtiğimiz günlerde sırtından 7 el ateş edilerek felç yaşamak zorunda bırakılan Jacob Blake’ten sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrardan alevlenen ırkçılık faaliyetleri karşısında Baltimore Ravens, bugün yapmış olduğu bir açıklama ile; Jacob Blake, George Floyd ve Breonna Taylor’ı öldüren ırkçı polislerin tutuklanmasını istediklerini duyurdu.  

Baltimore Ravens; yapmış olduğu açıklamada, “sorumluluk almanın; köleliğin ve ırksal adaletsizliğin sonuçlarını kabul etmenin zamanıdır.” sözlerini ifade etti.  

Baltimore Ravens – Irkçılık Karşıtlığı Açıklaması (Tam Metin)
Green Bay Packers'tan Jacob Blake Açıklaması | Korumalı Futbol Türkiye
Photo By Fibonacci Blue /CC-BY

“Jacob Blake’in vurulduğu bir başka ırk ayrımcılığı olayı ile barışçıl protestocuların hukuka aykırı hareketleri ile; toplum olarak birleşmek zorundayız. Irk, din, inanç veya inançtan bağımsız olarak tüm insanların bir araya gelerek “Yeter artık!” demesi zorunludur. ”  

“Bu; spordan daha büyük. Irkçılık; milletimizin kuruluşunun dokusuna gömülüdür ve ülkemizin tarihinde bir kusurdur. Rotamızı değiştirecek ve dünyamızı daha iyi bir yer haline getireceksek, bu sorunla doğrudan yüzleşmeli ve olumlu değişimi şimdi hayata geçirmek için harekete geçmeliyiz.” 

“Sorumluluk almanın; köleliğin ve ırksal adaletsizliğin sonuçlarını kabul etmenin zamanıdır.” 

“Ülkemizin tarihinin tüm yanlışlarını düzeltemeyecek olsak da, şunları yapabiliriz;  

  • Breonna Taylor’ın öldürülmesinden ve Jacob Blake’in vurulmasından sorumlu polis memurlarını tutuklayın ve suçlayın.  
  • Senatör Mitch McConnell’in 2020 polislik yasasında George Floyd adaletini senato tabanına oylama için getirmesini talep edin.  
  • Nitelikli dokunulmazlık; vücut kameraları gerektirir, Chokehold’ları ve kapı tıklamama emirlerini yasaklayın. Polisi mahkemede sorumlu tutun. Federal, eyalet ve yerel düzeylerde ırksal profil oluşturmayı yasaklamak için bir çerçeve oluşturun.  
  • Eyalet ve federal olarak yetkilendirilmiş CALEA Aktreditasyonunu ve polislikte ulusal bakım standartlarını destekleyin.  
  • Hem yerel hem de ulusal düzeyde oy vermek için; kayıt yaptırarak herkesi siyasi sürece katılmaya teşvik edin. (www.risetovote.turbovote.org)  
  • Adil ve eşitlikçi bir hapis cezası reformu talep edin. 
  • Her vatandaşı, polisle etkileşimde bulunurken saygılı ve uyumlu davranmaya teşvik edin. Bir gücün kötüye kullanıldığını düşünüyorsanız, polis departmanınızın içişleri birimi ile iletişime geçmenizi öneririz. 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir