Pat Dye Hayatını Kaybetti | Korumalı Futbol Türkiye

Auburn Üniversitesi‘nin eski amerikan futbolu takımı koçu ve NFL oyuncusu olan Pat Dye, 80 yaşında bugün hayata gözlerini yumdu. 

Pat Dye, 21 Mayıs 2020 tarihinde böbrek sorunlarından dolayı hastaneye yatırılmış ve Covid-19 teşhisi konulmuştu.  

Lee County Coroner’dan Bill Harris bugün, Pat Dye’ın Auburn’daki bir bakımevinde böbrek ve karaciğer yetmezliği sorunlarından dolayı vefat ettiğini bildirdi.  

Pat Dye Hayatını Kaybetti | Korumalı Futbol Türkiye

1981 yılından 1992 yılına kadar Auburn Üniversitesi’nin Amerikan futbolu takımına liderlik eden Dye, takımı defalarca şampiyonluğa taşıdı.  

DyeAuburn Üniversitesi’ndeki kariyeri boyunca 4 kez SEC şampiyonluğu ve 3 kez SEC Yılın Koçu ödülünü kazanmış aynı zamanda da Iron Bowl’u da Auburn Üniversitesi’ne kazandırmıştı.  

Dye: “Topu Kimin Taşıdığı veya Kimin Sayı Yaptığı Farketmiyor.”

Dye, onca şampiyonluktan ve elde ettiği başarılardan sonra takımın soyunma odasına bakarken; 

“Topu kimin taşıdığı veya atılan topu kimin yakaladığı veya kimin sayı yaptığı, mavi formayı giydiği sürece hiçbiri fark etmiyor.” kelimelerini kullanmış ve gözyaşlarını tutamamıştı.  

Pat Dye önderliğindeki Auburn Üniversitesi; 1983’teki AuburnAlabama maçında Bo Jackson’ın kale çizgisindeki efsanevi sıçramasıyla beraber Alabama’yı 9-0’lık bir yenilgi dizisinden sonra ilk kez yenmişti.  

Pat Dye Hayatını Kaybetti | Korumalı Futbol Türkiye
Auburn Üniversitesi koçu Pat Dye ve Alabama Üniversitesi Koçu Bill Cury, Iron Bowl Şampiyonluğu

Auburn Üniversitesi, bu yılın başlarında Pat Dye’ın takım ve üniversite için yaptığı çalışmalar üzerine; onun şerefine yaptırılacak olan bir heykeli üniversitenin önüne koymayı planladığını bildirdi.  

Ayrıca 2005 yılında Auburn Üniversitesi içerisindeki futbol sahasının adı da “Pat Dye Field” olarak değiştirilmişti. 

DyeAuburn Üniversitesi Amerikan futbolu takımına koçluk yaptığı dönem boyunca 99 maç kazandı ve adını Auburn Üniversitesi’nin tarihine altın harfler ile yazdırdı.  

Kendisine rahmet ve ailesine başsağlığı diliyoruz, Pat Dye her zaman kalbimizde yaşayacak.

  

(Bu haberdeki bilgiler Associated Press, NFL Network ve Opelika Auburn News’dan alınmıştır. Telif hakkı Korumalı Futbol Türkiye’ye ait değildir.

(Ayrıca haber; Korumalı Futbol Türkiye tarafından yazılmış ve alıntı olmamaktadır.) 

Önceki makaleJaguars QB Josh Dobbs, Tarihi Fırlatmaya Tanık Oldu
Sonraki makaleHenry Ruggs III, NFL Kariyeri Başlamadan Sakatlandı
Selam! Ben Barboros Yılmaz, genç bir girişimci ve azimli bir sporcuyum. Küçüklüğümden beri teknoloji ve bilgisayarlar üzerinde meraklı olan bir kişiliğe sahibim. Şu anda Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme (Türkçe) Lisans bölümü öğrencisiyim. Aktif olarak hedeflerim ve projelerim üzerinde çalışmalar gerçekleştirmekteyim ve her geçen gün bilgime bilgi katarak kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Ayrıca Türkiye’nin En Büyük Amerikan Futbolu Portalı olan Korumalı Futbol Türkiye’nin, Bu zamana kadar onlarca insanın hayatını değiştirdiğine inandığım Milyarder Girişimci‘nin ve bu projeleri bünyesinde bulunduran Cregal‘in kurucusu ve yöneticisiyim. Aynı zamanda şu anda; yazılım, yatırım, borsa, spor, siyaset, uluslararası ilişkiler, finans, gayrimenkul ve girişimcilik gibi konularla da ilgilenmekteyim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here