Babalar Günü ve Bu Özel Günün Tarihi

Bugün Babalar Günü, her birimiz bugün de babalarımıza olan sevgilerimizi dile getiriyoruz, ancak bugünün tarihçesini ne kadar iyi biliyoruz?  

Babalar Gününün Tarihçesi

Amerika İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd’un babası onu ve diğer 5 kardeşini annesinin yokluğunda tek başına büyütmüştü. 

Smart Dodd’da, tıpkı annelerin olduğu gibi babaların da özel bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. 

Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı Babalar Günü ilan etmek uğruna çalışmalar gerçekleştiren Dodd, maalesef ki çalışmalarının sonuçlarını o güne yetiştiremedi.  

Ancak yapılan çalışmalar doğrultusunda haziran ayının üçüncü pazar günü Babalar Günü olarak ilan edildi.  

Bu özel gün ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlandı. 1924 yılında ise ABD başkanı Calvin Coolidge tarafından desteklenen bu kutlamalar; 1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson tarafından her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağının açıklandığı bir bildiri ile resmiyete erişti.  

1972 yılında ise dönemin başkanı Richard Nixon’ın imzasıyla beraber bu özel gün ABD’de resmi tatil ilan edildi. 

NFL’den Babalar Günü Mesajı

NFL‘de bu özel gün uğrunda bir faaliyet gerçekleştirdi;

NFL oyuncuları bu özel günü sosyal medyada sevgilerini göstererek kutladılar ve babalarına teşekkürlerini sundular. 

Biz de bizi her zaman koruyan ve kollayan, bizim her zaman yanımızda olan, her çağrımızda koşarak gelen, hayatımız boyunca mentorumuz olan, onları ne kadar kızdırsak ve üzsek de bize saygısından ödün vermeyen; ülkesi, milleti ve ailesi için usanmadan canla başla çalışan babalarımızın Babalar Gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir