RFK Stadyumundan George Preston Marshall Statüsü Kaldırıldı

George Preston Marshall için yapılan RFK Stadyumu önündeki anıt statüsü kaldırıldı.  

Washington Redskins’in kurucusu ve eski sahibi olan George Preston Marshall adına RFK Stadyum önüne dikilmiş olan statünün geçtiğimiz saatlerde kaldırıldığı açıklandı.  

George Preston Marshall, ırksal adaletsizliği savunan biriydi. Öyle ki Marshall Vakfı’nı kurduğu zaman; vakfın hiçbir kuruşunun “ırksal eşitlik kapsamındaki faaliyetler” doğrultusunda kullanılmayacağının da kesin bir şekilde altını çizmişti

RFK Stadyumundan George Preston Marshall Statüsü Kaldırıldı | Korumalı Futbol Türkiye
A crew removes the George Preston Marshall memorial outside RFK Stadium on Friday morning. (Rick Maese/Twitter)

RFK Stadyumu’nun sahipliğini ve yöneticiliğini üstlenen Events DC‘nin başkanı Max Brown ile şirketin CEO’su Greg O’Dell konu hakkında şu konuşmaları yaptı. 

“Bu sabah Events DC, RFK Stadyumu’nun önünde yer alan George Preston Marshall’ın anıt heykelini kaldırdı. Tüm erkek ve kadınların eşit yaratıldığına inanmayan ve değişime karşı çalışmış olan bir sembol. Şehrimizi ve ülkemizi iyileştirmek adına çalışmaya kararlıyız.”  

“Bu heykelin kaldırılması kalıcı eşitlik ve adalete giden yolda küçük ve gecikmiş olan bir adım.  Artık daha iyisini yapabileceğimizi ve harekete geçebileceğimizi biliyoruz. Topluluktan birçok haber ve yorum aldık ve bu konu hakkında teşekkür ediyoruz. RFK Kampüsü’nde bulunan anıt, Events DC’nin içerdiği eşitlik değerlerine aykırıdır. Ayrıca hizmet verdiğimiz şehirdeki birçok kişi için rahatsız edici bir semboldür.”  

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Twitter üzerinden Events DC resmi hesabından da anıtın yıkıldığı anlar kayda alınarak paylaşıldı.  

Sosyal adaletsizlik kapsamında zor günlerden geçen Amerika Birleşik Devletleri’nde  Events DC tarafından yapılan bu hareket, takdire şayan olarak nitelendirildi.  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir