Pete Carroll, Adalet Çağrısı Yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde dünyaya gündem olan ırkçılık faaliyetlerine karşı olan bir diğer tepki de Seattle Seahawks Baş Koçu Pete Carroll ‘dan geldi.  

Seattle Seahawks’ın Baş Koçu Pete Carroll, geçtiğimiz saatlerde yapmış olduğu bir açıklamada; sosyal adalet çağrısında bulunarak koçların, çok daha fazla faaliyet göstermesini talep etti.  

“Bu yıldan önce; oyuncularımızla olan alışverişlerde oyuncularımızın: siyahi erkek ve kadınların, genel olarak siyahi birinin Amerika’da hayatının nasıl olduğunu bize daha derinlemesine öğretmeleri hiç bu kadar verimli olmamıştı. Her zamankinden daha fazla konuşmak zorunda kaldılar. Bu; Amerika’daki beyazların bilmediği “ırkçılıkla” ilgili. Yeteri kadar bilmiyorlar ve bu dünyada neler olduğuna dair eğitimli olmaları gerekiyor.” 

“Bu, onların bize söylemediği şey değil.  Bize hikayeleri anlatıyorlar, biz neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu biliyoruz. Sadece onu dinlemeye açık değildik. Gerçek tarihi kabul etmeye isteksizdik, bu ülkede olanların yanlış bir tarihi bize öğretildi. Her şeyi yanlış dayanaklara dayandırıyoruz ve bu herkes için eşitlikle ilgili değildi, bu herkes için özgürlükle ilgili değildi, herkes için fırsat olmadı ve ülkede yaşananlar bir “insanlık sorunu” olarak etiketlenmeden önce bunun olması gerekiyor. “ 

Pete Carroll, Adalet Çağrısı Yapıyor | Korumalı Futbol Türkiye
Photo By Dave Sizer / CC-BY

“Koçlar, size sesleniyorum. Tüm koçlar! Adım atalım! Artık sessiz kalmak yok, artık konular hakkında konuşmaktan korkmak yok, artık; “Biraz rahatsız oluyorum. Bu yüzden işimi kaybedebilirim çünkü orada ya da burada bir tavır aldım.” S*ktir Et! Bunu artık yapamayız!  Ve eğer bir adım atarsak, öne çıkan bir liderlik grubu olabiliriz ve belki başkaları da bizi takip eder.” 

Sosyal adalet çerçevesinde ırkçılık karşıtı olarak koçlara faaliyet göstermeleri talebinde bulunan HC Carroll, son olarak vatandaşları oy vermeye teşvik etmek amaçlı sözler ifade ederek sözlerini sonlandırdı; 

“Pekâlâ, 60 günümüz var. (3 Kasım 2020 – ABD Başkanlık Seçimleri) Neden bu 60 günü almayalım ve oy verme taahhüdünde bulunmayalım ve herkesin oy vermesi için birlikte yürümeyelim? Şimdi başlamamız gerekiyor. 

–Kısaltılmıştır.   

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir