NCAA Oyuncuları İçin Bahaneye Yer Yok!

Covid-19, birçok futbol ligini oldukça derinden etkiledi. Bunların başında da NCAA geliyor.

NFL, takımların Covid-19‘dan dolayı takım tesislerini kapatmaları için bir bildiri yayınlamış daha sonra ise kademeleri olarak açılabileceğini belirtmişti.

Ancak NCAA için bir açıklama yapılmadı ve bu ligin takım tesisleri hala kapalı durumdayken oyuncular çareyi, bahaneye yer vermemekte buldu.

Oyuncular, kolejlerin spor salonları ve diğer spor tesisleri de kapalı olduğundan dolayı kendi antrenman bölgelerini kurmaya başladılar ve bulabildikleri tüm ağırlıklar ile antrenman yapmaya başladılar.

Oklahoma State Üniversitesi Wide Receiver oyuncusu Tylan Wallace;

Tylan Wallace

“Hemen hemen en ağır şeyi arıyorsunuz, bir noktada 40 kiloluk kedi kumu kutusunu kaldırmaya çalışıyordum” Diyerek bulabildikleri herşeyle antrenman yapmaya çalıştıklarını niteledi.

Ve bu sadece bir başlangıç. NCAA takımlarının antrenörleri tarafından yapılan açıklamalara göre oyuncular ellerindeki tüm malezemeleri kullanarak kendilerine birer antrenman sahası kurmaya çalıştılar.

Güney Carolina‘dan transfer edilen ve bu sonbaharda NFL‘in ilgisini üstüne toplaması muhtemel olan oyunculardan oyun kurucu Jake Bentley odundan kendi barbell rackini inşa etti.

Baylor Üniversitesi‘nin dayanıklılık koçu Corey Campbell‘ın dediklerine göre Bears‘ın linebacker oyuncusu Michael McNair‘de aynısını yaptı.

Washington Üniversitesi‘nin offensive tackle oyuncusu Ulumoo Ale ise çareyi odun kırarak antrenman yapmakta buldu.

Josh Storms: “Her Şeyi Kendi Başlarına Yapıyorlar”

New Florida State‘in güç koçu Josh Storms ise, tüm oyuncuların evde bulabildikleri en uygun ağırlıklarla yapabilecekleri en iyi şeyleri yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Her şeyi kendi başlarına yapıyorlar, ve oldukça yaratıcı şeyleri ortaya koyuyorlar.

Josh Storms

NCAA kurallarına göre koçların yılın bu zamanında oyuncularla olan etkileşimi oldukça kısıtlayıcı. Kurallara göre koçlar, oyuncuları video konferans yoluyla bile canlı antrenmanları denetleyemez, tartım yapamaz veya grup egzersizlerini koordine edemezler.

Hatta ve hatta biraz saçma gelebilir ancak oyuncular egzersiz videolarını sosyal medyada paylaştıklarında dahi güç koçlarının retweet yapma veya beğenmeye izinleri yok.

Tek yapabildikleri şey ise oyunculara evde yapmaları için antrenman varyasonları sunmak.
Corey Campbell, oyuncuların direnç bantları kullandığını ve ip atladıklarını söyledi ancak her birimiz görüyoruz ki bunların hiçbiri serbest ağırlıkların yerini tutmuyor.

Ayrıca Campbell; “Gördüğüm en yaratıcı şey 5 galonluk su şişeleri ile antrenman yapan adamlar.“sözlerini ifade etti.

Mike Stacchiotti: “Bazı Oyuncular Hakkında Endişeliyim.”

Mike Stacchiotti

Pittsburgh‘ün güç antrenörü Mike Stacchiotti, oyuncuları tarafından kendisine yollanan antrenman videolarından bazılarıyla ilgili oldukça endişeli olduğunu dile getirdi.

“Bazı adamlar işleri halletmenin bir yolunu buldu ancak bir adamın sırtına bir ağaç kütüğü yüklediğini ve Vision Quest‘teki gibi stadyumlarda koştuğunu görürsem bu beni oldukça rahatsız edecektir.” Sözlerini kullandı.

Birçok bakımdan ele almamız gerekirse, coronavirüs özellikle NCAA oyuncuları için oldukça büyük bir kayıp yarattı.

Oyunculara tesislerden uzakta uzun bir süre boyunca geçici egzersizler dışında bir şey vermeyen bu süreç üstüne üstlük onları bahar antrenmanlarından da yoksun bıraktı.

Offseason için muhteşem bir fırsat olan bahar pratiği de, görünen o ki bu sezon için kötü bir şekilde aksayacak.

Ayrıca Mike Stacchiotti;
Geri döndüğümüzde, hiçbir şey yapmadıklarını varsayarak sahaya çıkmadan önce elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Açıklamasını yaparak antrenmanların nasıl olacağı hakkında ufak bir bilgilendirme yaptı.

Ayrıca bu süreç, oyuncuların 2021 NFL Draft beklentilerini de oldukça değişik ve karmaşık bir yola sokuyor.

Bir bahar pratiği veya bir offseason programı olmadan oyuncular muhtemelen NCAA maçlarına başladıklarında normal zamanda oldukları kadar keskin ve atik olamayacaklardır.

Josh Storms: “Draft Hayali Olanlar Evde De Çalışacaklar.”

New Florida State‘in güç koçu Josh Storms ise, 2021 NFL Draft için oyuncuların evde kaldığı süreçte onları olabilecek en üst düzeye çıkararak hazırlamayı temenni ediyor.

“Bunlar en az endişelendiğiniz şeyler, çünkü daha fazlası var. Bence bu hayale sahip adamlar gerçeğe yaklaşıyorlar. Bu acil durum duygusuna sahip olacaklar, hatta evde dahi olsa çalışacaklar.” Sözleri ile 2021 NFL Draft hayali olan oyuncular hakkında konuştu.

NCAA oyuncuları yeniden antrenman yapmaya başladıkları zaman olağanüstü bir antrenman sürecine girebileceklerini söyleyebiliriz. Çünkü NFL takımlarının bu süreçte bir şekilde antrenman yapma şansı olsa dahi NCAA‘deki takımların böyle bir şansı olmuyor.

Bu yüzden antrenmanlar tekrar yapılmaya başlandığında oyuncuları, içinden geçmeleri gereken oldukça zor bir süreç bekliyor.

Gelişmeler doğrultusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, takipte kalın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir