Kesinlikle İzlenmesi Gereken Amerikan Futbolu Temalı Filmler

Pexels’tan Joe Calomeni fotoğrafı: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/futbol-sahasindan-kosan-futbol-takimi-718951/

“Kesinlikle İzlemelisin” Dediğimiz Amerikan Futbolu Temalı 6 Film

Korumalı Futbol Türkiye ekibi, geçtiğimiz saatlerde Instagram hesabımızın hikayeler kısmında yaptığı “Kesinlikle İzlenmesi Gereken Amerikan Futbolu Film / Dizi ve Belgeselleri” sorusuna gelen cevapları alıp kendince harmanlayarak, karşınıza; “Kesinlikle İzlemelisin, Dediğimiz Amerikan Futbolu Temalı 6 Film” yazısını çıkartıyor, hazırsanız; başlayalım!

1- Brian Banks (2018)

Brian Banks, okulunda oldukça başarılı bir Amerikan futbolu oyuncusudur. Yetenekli ve başarılı Linebacker oyuncusu Banks, okulunda bulunan ve gençlerin genelde oynaşmak amacıyla gittiği yere kendi yaşlarında genç bir kız ile beraber gider ve öpüşmeye başlar. Konu daha da ilerleyince buna bir son vermek isteyen Banks, kıza ayrılmak zorunda olduklarını söyler. Bunun üzerine dışarı çıkarken güvenlik görevlisine yakalanan kızın görevliye, Banks’in kendisine tecavüz ettiğini söylemesiyle birlikte Banks’in hayallerine kelepçe vurulmuş olur.

Hayallerine vurulmuş kelepçeyi kırmak ve hayatına tekrardan başlamak için oldukça zor süreçlerden geçen Banks, bu süreçte kendisi de cinsel saldırıya maruz kalmış olan bir kız ile tanışır. Bu kız onun en büyük destekçilerinden biri olur.  

Gelin hep birlikte Banks’in bu ilham dolu hikayesine konuk olalım!

Ayrıca Bakınız: Hayallere Vurulan Bir Kelepçe – Brian Banks

2- Rudy (1993)

Notre Dame Üniversitesi’nde futbol oynamak için hayallerini sürdüren ve büyük engellere rağmen bu hayalini gerçekleştirmek için mücadele veren Daniel “Rudy” Ruettiger’in gerçek hikayesini anlatan bir sporseverlik filmidir. Filmin en ilgi çekici yanlarından biri, Rudy’nin ailesinin ve arkadaşlarının desteği ve inançlarıdır. Ayrıca, izleyecek olduğunuz bu filmde Notre Dame futbol takımının tarihi ve kültürü hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

3- The Blind Side (2009)

Michael Oher’in gerçek hikayesini anlatan bir biyografik sporseverlik filmidir. Film, evsiz bir Afrikalı-Amerikalı öğrenci olan Michael’ın zengin bir aile tarafından evlat edinilmesi ve All-American futbol oyuncusu olmasına yardımcı olmalarının hikayesini anlatır. Filmin en ilgi çekici yanlarından biri, Michael’ın hayatının nasıl değiştiği ve nasıl bir öğrenci, oyuncu ve insan olarak yetiştiğidir.

Ayrıca Bakınız

4- Remember The Titans (2000)

Virginia’da bir lise futbol takımının, ilk sezonlarının gerçek hikayesini anlatan bir dram filmidir. Filmin merkezinde, yeni atanan Afrikalı-Amerikalı Koç Herman Boone ve takımının, takımda ırkçılıkla mücadele etmekte ve bir araya gelmekte zorlandıkları bir dönemi izleyebilirsiniz. Aynı zamanda, futbolun bir arada kalmamız için nasıl bir açıklayıcı bir aracı olduğunu ve takımın üyelerinin hayatlarını nasıl etkilediğini de görebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

5- Gridiron Gang (2006)

Bir gençlik hapishanesinde Amerikan Futbolu takımı kurmaya başlayan bir af koruma memuru hakkında gerçek bir hikayenin uyarlandığı bir dramadır. Film, Dwayne “The Rock” Johnson’un oynadığı Sean Porter rolü ile öne çıkar ve onun bakımındaki gençlere disiplin ve takım çalışması öğretme çabalarını ve futbolu kullanarak onlara gelecek için yön ve umut verme yollarını izler.

Film, ikinci şansın gücünü ve mentorluğun önemini vurgulayan etkili bir mesaj taşır. Porter, oyuncularına sadece futbol hakkında değil, aynı zamanda hayat becerileri ve eylemleri için sorumluluk almanın önemini öğretir. Aynı zamanda film, gençlik adli sisteminin acı gerçeklerini ve sistem içindeki gençlerin hayatlarını dönüştürmeye çalışırken karşılaştıkları zorlukları vurguluyor.

Film eleştirmenler arasında karışık yorumlar aldı. Bazıları oyuncuların performanslarını, özellikle de Johnson’un oyunculuğunu ve filmin ilham verici mesajını övdü, diğerleri ise filmin formülerik ve tahmin edilebilir olduğunu eleştirdi. Genel olarak “Gridiron Gang”, gençlerin hayatlarında umut ve mentorluğun öneminin güçlü bir şekilde anlatıldığı ve güzel bir filmdir.

Ayrıca Bakınız

6- The Longest Yard (2005)

Eski bir NFL Quarterback’i olan Paul Crewe’nin hapishanede yargılandığı ve hapishane gardiyanlarıyla futbol oynamak için zorlandığı bir komedi-dram filmidir. Filmin en ilgi çekici yanlarından biri, Crewe’nin hapishanedeki hayatını nasıl değiştirdiği ve hapishanede yer alan diğer mahkumlarla nasıl bir ilişki kurduğudur. Aynı zamanda, futbolun hapishanedeki hayatları nasıl etkilediğini ve hapishanede yer alan mahkumların nasıl bir araya geldiğini de bu filmde görebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Korumalı Futbol Türkiye ekibi, bu yazısında sizlerle “İzlenmesi Gereken Amerikan Futbolu Filmleri”ni paylaştı. Eğer ki kesinlikle bu listede olmalı dediğiniz bir film varsa bizlerle paylaşarak sizler de bir sonraki yazının kaleme alınmasında büyük bir rol üstlenebilirsiniz.

Sosyal Paylaşımlar Medyası | Korumalı Futbol Türkiye
Sosyal Paylaşımlar Medyası | Korumalı Futbol Türkiye

Ayrıca Bakınız: Dizi – Film Köşesi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir