Hayallere Vurulan Bir Kelepçe – Brian Banks

Hayallere Vurulan Bir Kelepçe - Brian Banks | Korumalı Futbol Türkiye
Hayallere Vurulan Bir Kelepçe – Brian Banks | Korumalı Futbol Türkiye

Kelepçelenen hayaller, sırtınızda taşıdığınız ve hayatınızda hüküm sahibi olan bir damga ve tekrardan hayatınıza geri dönme çabası. Karışışınızda profesyonel Amerikan futbolu oyuncusu Brian Banks‘in ilham dolu hikayesi. 

Tümbakış  

Brian Banks, okulunda oldukça başarılı bir Amerikan futbolu oyuncusudur. Yetenekli ve başarılı Linebacker oyuncusu Banks, okulunda bulunan ve gençlerin genelde oynaşmak amacıyla gittiği yere kendi yaşlarında genç bir kız ile beraber gider ve öpüşmeye başlar. Konu daha da ilerleyince buna bir son vermek isteyen Banks, kıza ayrılmak zorunda olduklarını söyler. Bunun üzerine dışarı çıkarken güvenlik görevlisine yakalanan kızın görevliye, Banks’in kendisine tecavüz ettiğini söylemesiyle birlikte Banks’in hayallerine kelepçe vurulmuş olur.  

Kızın kendisine atmış olduğu iftira karşısında tam ve detaylı bir soruşturma geçirilmeden Banks’in DNA testi olmasına karşın bir şekilde 10 yıl boyunca hapse atılan Banks’in elinden hem hayalleri hem de hayatı alınmıştır.  

Banks’in hapse atılmasının ardından tecavüze uğradığını iddia eden kız ve ailesi; güvenliğin sağlanmamasından dolayı okula dava açarak; 1,5 milyon dolar tazminat almış ve hayatlarını yaşamaya başlamıştır.  

Şartlı tahliyesine kadar olan süreçte ona, iç dünyasını sorgulatacak olan kişi ile tanışmış olan Banks ondan oldukça kıymetli bilgiler öğrenir. Şartlı olarak tahliye edildikten sonra ise Kaliforniya’da bulunan ve gerçekten masum olduklarını ispatlamaya çalışan insanların avukatlığını yapan “Kaliforniya Masumiyet Projesi (CİP)” ne başvurur.  

Hayallerine vurulmuş kelepçeyi kırmak ve hayatına tekrardan başlamak için oldukça zor süreçlerden geçen Banks, bu süreçte kendisi de cinsel saldırıya maruz kalmış olan bir kız ile tanışır. Bu kız onun en büyük destekçilerinden biri olur.  

Peki Sonunda Ne Mi Olur? 

Annesi, yeni kız arkadaşı ve Kaliforniya Masumiyet Projesi ekibinin de araştırmaları ve destekleri ile birlikte Brian Banks’in suçsuzluğu, hükümlülüğünden 11 sene sonra kanıtlanır.  

Banks’in suçsuz bulunmasından hemen sonra Koç Pete Carroll ile Seattle Seahawks’ta şansını deneyen Banks, daha sonra birçok NFL ve UFL takımında şansını dener ve hayallerinin peşinden koşar.  

Kendisine haksız yere iftira atan kadına Banks’in masumluğunun kanıtlanmasından 5 sene sonra dava açılır. Aldığından çok daha fazlasını ödemesine hüküm verilmiş olan kadın ise ortadan kaybolur.  

Oyuncular ve Yönetmen Ekibi  

Yapımcılığını Brian Banks’in ve Kaliforniya Masumiyet Projesi’ndeki avukatın yaptığı filmin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Tom Shadyac oturuyor.  

2019 ABD yapımı Biyografi Dram ve Spor kategorilerindeki Brian Banks filminin oyuncuları ise tamamen gerçek karakterlerden ilham alınarak seçiliyor ve ortaya gerçek hikâyeyi aratmayan muhteşem bir yapım çıkıyor.  

Korumalı Futbol Türkiye Ekibinin Filme Verdiği Not 

Patlamış mısırınızı ve boş zamanınızı da oldukça harika bir şekilde değerlendirebileceğiniz bu film bizden 9/10 puan alıyor.  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir