Mitch Trubisky ‘nin 5. Yıl Seçeneği Reddedildi

Mitch Trubisky, Chicago Bears ile yollarını ayırabilir…mi?

NFL Network‘ten Tom Pelissero‘nun yapmış olduğu bir açıklamaya göre Chicago Bears, 10 numaralı Quarterback oyuncuları olan Mitchell (Mitch) Trubisky ‘nin 5. Yıl seçeneğini reddediyor.

NFL‘in ilk tur seçimlerde çaylak anlaşmalarına bağlı olan bir beşinci yıl seçeneği vardır. Takımlar bu seçenekleri kabul edebilir veya reddedebilirler. Seçenek reddedilirse oyuncu, dördüncü sezonundan sonra ücretsiz bir oyuncu olabilir. Takımlar, bu kararı oyuncunun dördüncü sezonundan önce Mayıs ayı başında vermeleri gerekir. Bu yılın son karar tarihi ise 4 Mayıstı.


Chicago Bears, Mitch Trubisky ile nasıl bir sonuca varacakları konusunda bir açıklama yapmamıştı. Bunun yanı sıra ise takım, oyuncu hakkında bir karar vermeden önce 2017’de seçilmiş olan oyunculardan dördünden üçünün 5. yıl seçeneklerini reddetmişti.

Takımlar, draftın üst kısımlarında ve özellikle oyun kurucu pozisyonunda yer alan oyunculardan kolaylıkla vazgeçemezler. Yani Chicago Bears‘ın da Mitch Trubisky için böyle bir karar vermesini görmek o kadar da kolay değildi ancak Mitch Trubisky devam etseydi 2021 sezonunda takım, oyuncuya 24,8 milyon dolar ödeyecekti. Bu da oyuncunun geçtiğimiz sezonlarda ki performansı ve istatistikleri göz önünde bulundurulduğu zaman çok fazla para.

Mitch Trubisky’nin Yükselişi Ve Düşüşü


2017 yılının NFL Draft sezonunda ikinci sıradan Chicago Bears tarafından seçilmiş olan Mithcell Trubisky, kısa sürede Chicago Bears fanlarının sevgisini kazanmayı başarmıştı.

Geçtiğimiz sezonda 15 Maçta 3.138 yard, 17 sayı ve 10 müdahale istatistiklerine sahip olan Mitchell Trubisky, 3. yılından sonra Chicago Bears‘ı performansındaki düşüş nedeniyle zor bir duruma soktu.


Mitchell Trubisky 2018 sezonunun sonunda Pro Bowl yaptığında, yükselişte olan bir oyuncu gibi gözüküyordu. Chicago Bears, NFC Kuzey‘i kazandı ve Mitchell Trubisky ise sezon boyunca gayet iyi performans göstermişti.

Yükseliş döneminden sonra Mitchell Trubisky, 2019 sezonuna doğru bir çöküş ve performans düşüklüğü süresine girmişti. Green Bay Packers’a karşı sert bir maç geçiren takım, oyun içerisinde çok daha pasif davranmaya başladı.


Haliyle takımın böyle bir karar vermesi beklenen sonuçlar arasındaydı, ancak her halükarda tartışmalı bir karar olacağı kesindi. Gelişmeler doğrultusunda sizleri bilgilendireceğiz, takipte kalın!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir