Walter Camp Kimdir?

Walter Camp Kimdir? | Korumalı Futbol Türkiye
Walter Camp Kimdir? | Korumalı Futbol Türkiye

“Amerikan Futbolunun Babası” Olarak Bilinen Walter Camp Kimdir?

Tam adı Walter Chauncey Camp olan ve Amerikan Futbolunun Babası yani “The Father of American Football” kabul edilen Walter Camp kimdir? Korumalı Futbol Türkiye hepsini sizler için derledi!

Walter Camp Kimdir? | Hayatı

Tam adı Walter Chauncey Camp olan ancak yaygın olarak Walter Camp olarak bilinen ve aynı zamanda Amerikan Futbolunun Babası olarak kabul edilmekte olan Walter C. Camp, 7 Nisan 1859 tarihinde Connecticut eyaleti içerisindeki New Britain’de dünyaya geldi.

Bu zamana kadar Amerikan Futbolu Oyunculu, Antrenörlüğü yapmış ve ayrıca spor yazarı da olmuş olan Camp, oyunculuk yıllarında Yale Üniversitesi’nde öncü bir hal almıştı.

Oyunculuk kariyeri sonrasında Koç pozisyonunda Yale takımını 1888-1892 yılları arasında “Baş Koç” sıfatıyla yönetmiş olan Camp, bu süreçte 67-2-3’lük bir seri yakalamıştı. 1892, 1894-1895 yıllarında ise Stanford’ın koçluğunu yapmış olan Camp, toplam süreçte 79-5-3’lük bir seri elde etmişti. Ayrıca Yale ile 3 Ulusal şampiyonluk gördü.

Bu süreçlerde, amerikan futbolunun ilk versiyonları olmasına rağmen; amerikan futbolunu şimdiki modern tarzına yakınlaştıracak olan birçok yeniliğe imza attı. Aynı zamanda 19. yüzyıl sonlarında Üniversitelerarası Amerikan Futbolu karşılaşmalarının yönetim organı olan Intercollegiate Football Association (IFA)’ın bir üyesiydi.

Walter Camp Kimdir? | Korumalı Futbol Türkiye

Bunlarla birlikte, ülke çapındaki en iyi üniversite oyuncularının katıldığı All-American takımının da öncüsü oldu. Vefatına kadar olan her sene bu takım için oyuncuların seçmesini kendisi gerçekleştirdi.

Oyunculuk ve Koçluk yıllarıyla beraber edindiği bu denli tecrübeleri aynı zamanda başarılı bir spor yazarı olarak Amerikan Futboluna dair birkaç kitap kaleme almış olan Camp, ayrıca düzenli olarak dergilerde ve gazetelerde de yazılar yazmıştı.

14 Mart 1925’te vefat etmesinin ardından 1967 yılında NFF tarafından oluşturulan Walter Camp Man of the Year ödülü gerçekleştirilmiş, bununla birlikte 1967 yılında kurulan Walter Camp Football Foundation tarafından ise onun idealine olan sadakatin temsili ve devamı için çeşitli çalışmalar yapılmıştı.

1951 yılında oyuncu olarak, 1967’de olarak ise Koç olarak College football Hall of Fame’de ismini yazdırmış olan Walter Camp, modern futbol oyununun birçok kuralını ve kavramını geliştirerek yeni nesillere tecrübelerini aktarmış ve bu lider figürü ile birlikte Amerikan Futbolunun Babası yani “The Father of American Football” ismiyle kabul edilmiştir.

Korumalı Futbol Türkiye ekibi olarak sizler için; “Amerikan Futbolunun Babası yani “The Father of American Football olarak bilinen Walter Camp Kimdir” yazısını sizler için kaleme aldık. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Ayrıca Bakınız: Amerikan Futbolu Hakkında İlginç Bilgiler

Ayrıca Bakınız: Nasıl Daha İyi Amerikan Futbolu Oyuncusu Olunur?

Sosyal Paylaşımlar Medyası | Korumalı Futbol Türkiye
Sosyal Paylaşımlar Medyası | Korumalı Futbol Türkiye

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir