Tunç İlkin Vefat Etti

Tunch ilkin thumb.png” by AxsDeny via Wikimedia Commons is licensed under CC BY-SA 3.0.

NFL’de Oynayan İlk ve Tek Türk Olan Tunç İlkin Vefat Etti

9 Ekim 2020 tarihinden bu yana mücadele etmekte olduğu hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)’a yönelik olan tedavisine yoğunlaşmak için 3 Haziran 2021 tarihinde emekliye ayrılmış olmakla birlikte, profesyonel futbol kariyerine başlamasından bu yana “NFL’de Oynamış Olan İlk ve Tek Türk” sıfatını da elinde bulundurmakta olan Tunç İlkin, bugün 63 yaşındayken hayata gözlerini yumarak aramızdan ayrıldı.

1980’de Pittsburgh Steelers’la birlikte NFL‘deki profesyonel futbol kariyerine başlayan ve 1993’te emekliye ayrılmadan Green Bay Packers’la yola devam etmesiyle birlikte 1989 – 1994 yılları arasında da NFL Player’s Association (NFLPA)’da Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiş, 1998’de kalben hep bağlı olduğu Pittsburgh Steelers’a Televizyon ve Radyo Analisti olarak dönüş yapmış olan Tunç İlkin, bunlarla birlikte kariyerinde; 2x Pro Bowler & Pittsburgh Steelers All-Time Team ödüllerini de elde etmiş ve ayrıca Pittsburgh Steelers’ta Radyo Analistliği yaparak maçlar ve sezonun gidişatı da olmak üzere birçok farklı konuya, engin deneyimleri ile değinerek heyecan kazandırmıştı.

O gerek Türkler gerekse de yabancılar adına Amerikan Futboluna damga vurmuş ve bu spora bir ömür adayarak gerçek bir miras bırakmış olan sayılı kişiden biriydi. Onun mirasını yaşatacak ve ardında bıraktığı emekleri koruyacağız. Huzur içinde yatsın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir