NFL Takımları Bugün Juneteenth İçin Faaliyetlerini Durdurdu

Tüm NFL camiası, bugün normal süreçte gerçekleşen tüm faaliyetlerine bir günlük ara veriyor.  

Geçtiğimiz hafta NFL komisyon üyesi Roger Goodell, yapmış olduğu bir açıklama; ise böylesine zor süreçlerden geçtiğimiz zamanlarda 19 Haziran’da lig genelindeki tüm faaliyetlerin resmi olarak durdurulması; ve 19 Haziran Özgürlük Günü kapsamında lig faaliyetlerinin bir gün süreyle tatil edilmesine karar verdiklerini açıklamıştı.  

Roger Goodell, yapmış olduğu açıklamada aynı zamanda tüm lige bir duyuru mektubu da paylaşmıştı. 

Değerli Meslektaşlarım;   

19 Haziran tarihinde kutlanan Juneteenth ile Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin etkili bir şekilde sona erdiğini anıyoruz. Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln tarafından 1 Ocak 1863’te yürürlüğe giren Kurtuluş Bildirisi; köle olarak tutulan herkesin serbest bırakılacağını ilan etse de iç savaş süresi boyunca kölelik devam etti. İki buçuk yıl sonra 19 Haziran 1865’de askerler  Galveston / Texans’a inerek savaşın bitirildiğini beyan ettiler. Böylelikle köleleştirilenlerin hepsi özgürleşti.”   

Ülkemizin lekelenen tarihinde bu tarihsel başarının gücü her yıl hissediliyor. Ancak bu olayın büyüklüğünün bugünkü iklimde daha da ağır olduğu sorusu ortada yoktur. Juneteenth sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin sonlandırılmasının değil aynı zamanda özgürlüğün de sembolüdür. -savaşmaya devam etmemiz gereken bir özgürlük-

Bu yıl toplumumuzun dokusuna derinlemesine zarar veren ırksal adaletsizlikler ile mücadele kapsamında bir aile olarak toplumumuz ile birlikte çalışırken lig olarak 19 Haziran Özgürlük Günü’nü bir tatil olarak anımsıyoruz, o günde tüm lig ofislerimiz kapatılacak.”

O gün, geçmişimizi yansıtan bir gün ancak daha da önemlisi her birimizin daha iyi bir geleceğe doğru adım atmak için nasıl oraya çıkıp birlikte toplanabileceğimizdir, bunu bir düşünün.”

NFL takımları da Roger Goodell’ın yapmış olduğu açıklama doğrultusundaki Juneteenth hassassiyetine olan desteklerini dile getirerek bugün tüm faaliyetlerini durdurdular.  

Juneteenth’e destek veren kulüpler – Kısaltılmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir