Jaguars QB Josh Dobbs, Tarihi Fırlatmaya Tanık Oldu

Jacksonville Jaguars’ın quarterback oyuncusu Josh Dobbs, offseason sürecini alışılmışın dışında bir şekilde geçiriyor; NASA’da Staj yaparak. 

Tenessee’de uzay mühendisliği bölümü okumuş olan Josh Dobbs, NFL Oyuncu Birliği programı ile stajını NASA’da gerçekleştiriyor. 

Bu sezonda NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde staj yapan Josh Dobbs, cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Crew Dragon uzay aracının fırlatılması esnasında SpaceX merkezindeydi.  

30 Mayıs 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen bu fırlatma, tarihte ilk kez özel bir şirketin uzaya mürettebatlı bir uzay aracı göndermesi olarak tarihe geçti.  

Dobbs, Football Morning In America’dan Peter King ile yapmış olduğu bir konuşma sırasında uzay mekiğinin fırlatılmasının hazırlıklarının bir futbol takımının büyük bir oyuna başlamak için yaptığı hazırlanmalara benzer olduğunu söyledi. 

“Bu astronotların bu ana kadar neler yaşadıklarını bilerek, geri sayımı izlerken gerçekten gerginliği hissetim. Bu lansmana hazırlanmakta olan ekip çalışmasını görebilmek benim için oldukça inanılmazdı. Tıpkı bir futbol takımı gibi, işini yapan herkesin nasıl bir araya geldiğini ve harika bir şeylerin gerçekleştiğini görüyorsunuz.”  

Jaguars QB Oyuncusu Josh Dobbs, Tarihi Fırlatmaya Tanık Oldu | Korumalı Futbol Türkiye
Josh Dobbs, NASA,

Ayrıca Dobbs, bu olay hakkında Twitter üzerinden de bir paylaşım yaptı.  

Dobbs, yaptığı paylaşımlarda şu sözleri sarf etti;  

“Görev başarılı! Bugün, Amerikalılar 9 yıldan sonra Florida’nın Space Coast bölgesinden uzaya dönüyorlar. Burada bulunmak ne büyük bir onur. Uyumlu bir ekip her şeyi başarabilir! Bugünün tarihi ve misyonuna katılan herkese tebrikler. Yolunuz açık olsun!” 

Tarihte özel bir şirketin ilk defa uzaya mürettebatlı bir uzay mekiği yollamasıyla beraber SpaceX hem bulunduğu sektörde yeni bir çağ başlattı hem de bu çağda yapılacak çalışmalar doğrultusunda elde edilecek başarıların öncüsü oldu.  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.